Temsilciliklerimiz

OFRU Makalemiz, Pack Converting dergisi 2022/1 93. sayısında yayınlandı

OFRU Makalemiz, Pack Converting dergisi 2022/1 93. sayısında yayınlandı. Makaleyi okumak için tıklayınız...

Devamını Oku >

www.ampere.com

 

Silindir Kaplama İçin Bakır Boncuklar

 

 

Fransa’da yerleşik AMPERE bakır nugget üreticisi firmanın, Avrupa’da rotogravür silindir üreticileriyle yaptığı ortak çalışmaların sonucunda sahip oldukları deneyim, müşterilerine sunduğu ürün kalitesinin devamlılığı garantisi şeklinde yansımaktadır. AMPERE’in bir diğer temel prensibi de, firmanın kendi geleneksel sistemlerini değiştirmeden, her müşteri için ayrı çözümler sunmasıdır.   
Rotogravür silindirlerinde kullanılan bakır kaplamanın niteliği şüphesiz baskı kalitesini belirleyen önemli bir figürdür. Gravür işleminin sağlıklı ve iyi kalitede olması işlenen yüzeyin homojenliğine, kaplamanın oksidasyona dayanıklı ve pürüzsüz olmasına bağlıdır. Bu sebeple kaplama işleminde kullanılan bakır nuggetların titiz bir şekilde seçilmesi, gerekli üretim standartlarının sağlanması ve korunması ayrıca maliyetlerin düşürülmesi açısından çok önemlidir.

Oksidasyon , bozuk kaplama (tomurcuklanma, pinhole), yüzeyde bakır sertlik dağılımının dengesizliği, gravür iğnesinin çok sık kırılması, anotlarda biriken normalden fazla atık çamurun gün içinde çok defa temizlenmesi, keskin kenar şekilli nuggetlar yüzünden titan sepetlerin çabuk aşınıp delinmesi gibi istenmeyen olaylar, bu tip bakır kullanımında mevcut olan risklerdir.  

Bakır nuggetlar, üretimdeki her aşamada çok titiz bir şekilde kontrol edilmekte ve olumsuz dış etkenlerden korunmaktadır.  A.M.P.E.R.E. bakır nuggetların ISO 9002 sertifikası çerçevesinde bütün uluslararası standartları karşılamakta olup, üretimde yüksek kaliteli bakıra yer verilmektedir. İkinci el veya hurda bakır parçaları kesinlikle kullanılmamaktadır.

 

 


Farklı üretim koşullarına uygun şekilde, değişik çap ve içeriklerde bakır nuggetlar mevcut olup bunlar 4 farklı tipte sunulmaktadır. 
1- Oksijensiz, yüksek iletkenlik özelliğine sahip bakır (O.F.H.C.)
2- Fosforsuz elektrolitik saf bakır 

3- Fosfor ihtiva eden bakır
4- Yumuşak kaplama için özel dereceli bakır